www.soL.org.tr
Rusya ırkçı uygulamalara hazırlanıyor
17 Kasım 2006, Cuma
DIŞ HABERLER Kremlin, eski Sovyet ülkelerinden gelen göçmen işçilerin ülkeye vizesiz girmesinin yasaklanacağını, ülkedeki göçmenlerin ise perakende sektöründe çalışmasının yasaklanacağını açıkladı. Nisan 2007’den itibaren yürürlüğe gireceği belirtilen yasaklamanın gerekçesi olarak, “etnik Rusların yaşam tarzının korunması” gösterildi. Konuyla ilgili olarak basına demeç veren göçmen sorunlarında üst düzey bir bürokrat olan Vyacheslav Postavnin, bir diğer hedeflerinin de yabancıların bir bölgede yoğunlaşmasını engellemek olduğunu belirtti.

Rusya Başbakanı Mikhail Fradkov, perakende sektöründeki yasaklamanın gerekçesini “Rus perakendecilerin temizliğinin ve koşullarının iyileştirilmesi” şeklinde açıklarken, bu sözler, göçmen işçileri pislikle suçlaması ve ırkçılık çağrıştırması nedeniyle dikkat çekti. Fradkov, Ocak ayından itibaren, Nisan’a kadar perakende sektöründeki göçmen işçi kotasının yüzde 40’a indirileceğini, bu sürenin sonunda ise yasağın bütünüyle uygulamaya konulmasıyla birlikte sektörde hiç göçmen işçi kalmayacağını söyledi.

Irkçılığın giderek yükseldiği Rusya’da devlet başkanı Putin, geçtiğimiz ay hükümete verdiği bir emirle, "etnik suç gruplarına karşı" "yerli nüfusun" korunması için önlemler alınmasını talep etmişti.

yazici   mail