www.soL.org.tr
Cuntaların iktisatçısı hayatını kaybetti
17 Kasım 2006, Cuma
resimDIŞ HABERLER Şili’de Pinochet cuntasına verdiği destekle tanınan ünlü ABD’li monetarist iktisatçı Milton Friedman 94 yaşında hayatını kaybetti. ABD’nin San Francisco kentinde dün yaşamını yitiren Friedman’ın ölüm nedeni henüz açıklanmazken, ABD’de sermaye çevrelerinden gün boyu taziye mesajları geldi. 1976 yılında, “tüketim analizi ve para tarihi ve teorisi alanlarındaki çalışmaları ve istikrar politikasının karmaşıklığını sergilediği” için iktisat alanında Nobel ödülü alan Friedman, görüşlerinin özellikle 1980’li yıllarda dönemin ABD başkanı Ronald Reagan ve İngiltere başbakanı Margaret Thatcher’ın ekonomi politikaları üzerinde etkili olmasıyla tanınıyordu.  

Ekonomiye yönelik her türlü müdahalenin kaldırılması ve özelleştirme uygulamalarının en büyük savunucularından olan Friedman, büyüme hızı ve enflasyonu belirleyen temel etkenin para stoku olduğunu öne sürüyordu. Chicago Üniversitesi’nde otuz yıldan fazla profesör olarak çalışan Friedman’ın yaklaşımları, bu nedenle “Chicago Okulu” olarak adlandırıldı.

Konuyla ilgili dün açıklama yapan Friedman Vakfı, “Amerika gerçek bir vizyoner ve insan özgürlüğü savunucusunu yitirmiştir” dedi. Eski İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher da Friedman’ın “bir entelektüel özgürlük savaşçısı” olduğunu söyledi ve “Unutulduğu bir dönemde özgürlük ekonomisini canlandırdı” dedi.

“Özgürlükçü” olduğu belirtilen Friedman, 1975 yılında general Augusto Pinochet cuntası tarafından yönetilen Şili’ye kapsamlı bir ziyarette bulunmuş ve devlet görevlilerine bir dizi konferans vermişti. Friedman’ın Chicago Okulu’ndan bazı profesörler daha sonra Pinochet cuntasına danışmanlık görevine başlarken, aynı okuldan doktora derecesi alan Şilili öğrenciler, cunta hükümetinin bakanlıklarında görev aldı.

yazici   mail