www.soL.org.tr
Morales Japonya’da
6 Mart 2007, Salı
resim

Prensa Latina Bolivya devlet başkanı Evo Morales, altı günlük bir ziyaret amacıyla Japonya'da bulunuyor. Morales, ziyaretinde bir Asya ülkesi olan Japonya'nın Bolivya'nın gelişme sürecinde önemli bir ilişki olacağını vurguladı. Morales, ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve diplomatik ilişkilerin daha iyi bir pozisyona getirilmesi için bu ziyaretin çok anlamlı olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı David Choquehuanca, delegasyonun 3-7 Mart arasında toplumsal ve ekonomik dönüşüm üzerine görüşmeler yapacağını, özellikle doğal kaynakların kullanımının düzenlenmesi ve hidrokarbon kaynaklarının kamulaştırılması konularının gündeme geleceğini ifade etti.

Bakan Morales'in Japonya hükümeti ve ticaret sektörü ile özel olarak ilgilendiğini ve buna istinaden Japonya tarafından davet edildiği açıklanmıştı. Morales, ziyareti esnasında Latin Amerika ülkelerinin turizm ve akademi temsilcileri ile de bir araya gelecek. Bolivya Devlet Başkanı, ayrıca Japonya Dış Ticaret Organizasyonu'nun (JETRO) düzenlediği bir programda ders verecek. Japonya Başbakanı Shisho Abe ve Dışişleri Bakanı Taro Azo ile de görüşecek olan Morales, ülkenin sembolik imparatoru Akihito tarafından da kabul edilecek. Japonya Dışişleri Bakanının demecine göre Morales ziyaretinin diplomasinin yanı sıra ticari boyut da taşıyor. Morales, ziyareti çerçevesinde yedi milyon dolar hacminde bir işbirliği anlaşması imzalayacak.

yazici   mail