www.soL.org.tr
Diyarbakır’da 2 Mayıs
6 Mayıs 2008, Salı

Türkiye Komünist Partisi'nin, Harb-İş Sendikası’nın Diyarbakır şubesinde düzenlediği etkinlikte "1 Mayıs’ın tarihçesi ve işçi sınıfı için önemi" tartışıldı.

soL (Diyarbakır) Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) 1 Mayıs sonrasında Harb-İş Sendikası'nın Diyarbakır şubesinde düzenlediği etkinlikte yapılan sunuşta "1 Mayıs'ın işçi sınıfı için önemi", "1 Mayıs’ın ortaya çıkışı ve dünyada kutlanışı", "1 Mayıs’ın Osmanlı Devleti ve Türkiye’de kutlanışı", "1977 Kanlı 1 Mayıs’ı" başlıklarına yer verildi.

İşçi sınıfının mücadelesiyle aynı yaşta olan 1 Mayısların, yine işçi sınıfı için mücadele ve dayanışma günü olarak düşünülmesi gerektiği belirtildi. Etkinlikte AKP’nin sağlık ve eğitim alanındaki reformlarla işçi ve emekçilerin tarihsel olarak kazanılmış haklarının gasp edildiği söylendi.

İşçilerin ve emekçilerin bu talana son vermek için mücadelenin alanlarda birleştirilmesi ve sermaye sınıfına karşı bu mücadelenin yükseltilmesi gerektiği vurgulandı. 

TKP üyesi İrfan Balık’ın sunduğu ve Harb-İş’li işçilerin katıldığı etkinlikte sunumun ardından bu yılki 1 Mayıs’ın önemi üzerinden sohbet edildi. İzlenimler aktarıldı.

yazici   mail