www.soL.org.tr
Aşçı’nın ölüm orucu 227. gününde
17 Kasım 2006, Cuma
resimHABER MERKEZİ Avukat Behiç Aşçı’nın, yıllardır hakları için mücadele verdiği F tipi cezaevlerindeki müvekkillerine uygulanan tecridi protesto etmek için başladığı ölüm orucu bugün 227. gününe ulaştı. Sağlık durumu giderek kötüleşen Aşçı, ölüm orucunu yaptığı evinde dayanışma ziyaretlerini kabul etmeye devam ediyor.

Dün İstanbul Tabip Odası tarafından ziyaret edilen Aşçı, ziyaret sırasında basına yaptığı açıklamada “Sorun ölmek değil de nasıl öldüğünüzdür. Ben onlarca yüzlerce insanın yaşamını kurtarmak için ölüme gidiyorum” dedi. Behiç Aşçı, taleplerinin F tipi cezaevlerinin kapatılması ya da yıkılması olmadığını, buralardaki tecrid koşullarının iyileştirilmesini istediklerini söyledi.

Aşçı, ölüm orucunda 226. gününe gelmiş olmasına rağmen Adalet Bakanı Cemil Çiçek ve bakanlık yetkilileri ile henüz bir bağlantı kurulamadığını da belirtti. Çiçek’in ölüm orucu boyunca görüşme taleplerini sürekli reddettiğini ifade eden Aşçı, buna rağmen Adalet Bakanı’nın son süreçte yapmış olduğu açıklamaların umut verici olduğunu söyledi.

Cemil Çiçek, konuyla ilgili olarak geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir açıklamada Behiç Aşçı’yı arayacağını belirtmişti.

“Direneceğiz, ne olursa olsun”

Gazetemiz soL’da yayınlanan röportajında Avukat Behiç Aşçı, yaptığı eylemin hem siyasi hem de hukuki tarafları olduğunu vurgulamıştı. 5 Nisan 2006 tarihinden itibaren ölüm orucunda olan Aşçı, aynı röportajında, “Bu direnişin hem siyasi hem hukuki tarafları var ve aslında bu ikisi birbirinden öyle kesin çizgilerle ayrılamaz. İfade kolaylığı, anlatımın daha kolay olması açısından, biz, mesleki kimliğimizi ön plana çıkardık. Ama direnişin asıl boyutu kuşkusuz siyasi olanıdır. Ülkemizde ve dünyada emperyalizm tecrit üzerinden, sansür üzerinden, baskı üzerinden hükmünü, varlığını ve işgalciliğini devam ettirmek istiyor. Ülkeleri, bölgeleri, insanları tehdit ediyorlar tek tek. Dolayısıyla tecrit, emperyalizmin temel politikalarından birisi. Ona karşı da direnmekten başka bir seçenek yok. Direneceğiz. Ne olursa olsun” diyerek eylemini sürdürmekte kararlı olduğunu ifade etmişti.

Emniyet teyakkuzda

Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, sağlık durumu kötüleşen Behiç Aşçı’nın ölmesi halinde DHKP-C’nin bir dizi eylem gerçekleştireceğini tüm birimlerine yazılı olarak bildirdiği ileri sürüldü. Söz konusu yazıya göre, Aşçı’nın ölmesi halinde canlı bomba eylemleri yapılabileceği belirtilerek, birimlerin konuyla ilgili gerekli hazırlıkları yapması istendi.

yazici   mail