www.soL.org.tr
Mustafa Birden Danıştay Başkanı
29 Mayıs 2008, Perşembe

Önceki yıllara göre daha çabuk sonuçlanan Danıştay başkanlık seçimlerinde, kazanan isim Mustafa Birden oldu. Mayıs 2006'daki Danıştay baskınından yaralı kurtulan Birden'in saldırının esas hedefi olduğu da iddia edilmişti.

resim

HABER MERKEZİ Danıştay’ın yeni başkanı, Mayıs 2006’daki silahlı baskından yaralı kurtulan 2. Daire Başkanı Mustafa Birden oldu. Birden, seçilmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Atatürk ilke ve devrimleri yegane rehberimiz” diye konuştu.

Danıştay başkanlığı için yapılan seçimin önceki seçimlere göre daha kısa olmasında, Birden’in kimliğinin etkili olduğu düşünülüyor. Birden’in seçilmesinin ardından yaptığı açıklamalarla yargıyla gerilim yaşayan AKP’ye karşı kararlılık ifadesi beyan ettiği yorumu yapılıyor.

“Milleti adına yargı yetkisi kullanan…”
Danıştay Başkanlığı’na seçilmesinin ardından basına açıklamada bulunan 2. Daire Başkanı Mustafa Birden, “Ulu Önder Atatürk’ün ilke ve devrimleri yegane rehberimizdir” dedi.

Birden, tek amacı, hukukun üstünlüğünü hakim kılmak ve hukuk devleti idealini gerçekleştirmek olan Danıştay’ın dün olduğu gibi bugün de başta Danıştay meslek mensupları olmak üzere hakimleri, savcıları ve tüm çalışanlarıyla birlikte kutsal yargı görevini büyük bir özveri ve fedakarlık içerisinde sürdürmeye devam edeceğini söyledi.

Birden, “Milleti adına yargı yetkisini kullanan Danıştay’ı ve onun mensuplarını yücelten en büyük gücün yüce Türk ulusunun sevgi ve güveni olduğunu kaydetti. Birden, “Danıştay, bu güven ve sevgiye dayalı olarak adalet dağıtma görevini aynı azim ve kararlılıkla sürdürecektir. Milletimize en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

“Gül’den davet gelmedi”
Mustafa Birden, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Yargıtay Başkanlar Kurulu bildirisinin ardından Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ile görüştüğünü hatırlatılarak, “Sizi de arayacak. Katılacak mısınız?” demesi üzerine, “Şimdi bu konulara hiç girmeyelim. Cumhurbaşkanımızdan bir davet gelmedi. Daha sonra kurullarımız var. Ona göre bir şey yaparız” dedi. Danıştay Başkanlığı için yapılan seçimlerin önceki yıllara göre kısa sürdüğünün anımsatılması üzerine de Birden, seçime katılan 4 kişinin Danıştay’a uzun süre hizmet etmiş kişiler olduğunu söyledi. Birden, Danıştay baskınını ima ederek, seçilmesinin “geçmiş olaylarla” irtibatlandırılmaması gerektiğini söyledi.

4 üye yarıştı
Sumru Çörtoğlu’nun 13 Mayıs’ta emekli olmasının ardından Danıştay Başkanlığı için düzenlenen seçimde Danıştay 1. Dairesi Başkanı Yılmaz Çimen, 2. Daire Başkanı Mustafa Birden, 3. Daire Başkanı Gürsoy Gönenç ve 7. Daire Başkanı Turgut Candan aday olmuşlardı. 

Seçimin 87’nci oylamasında Danıştay 2. Dairesi Başkanı Mustafa Birden 50 oy alarak kazanan isim oldu.

Mustafa Birden kimdir?
Danıştay 2. Dairesi Başkanı Mustafa Birden, 1946 yılında Kırıkkale’de doğdu. Kırıkkale Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1968 yılında mezun olan Birden, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Personel Şubesi Raportörlüğü yaptı. 1971 yılında Danıştay Yardımcısı unvanıyla mesleğe başlayan Birden, İstanbul İdare Mahkemesi Başkanlığı ve Ankara 6. İdare Mahkemesi Başkanlığı görevlerini yürüttü. 1994 Yılında Danıştay üyeliğine seçilen Birden, 2002'den bu yana Danıştay 2. Dairesi Başkanlığı görevini sürdürüyordu.

Mustafa Birden, Alperen Ocakları üyesi Alparslan Aslan’ın tetikçiliğinde Danıştay’a yapılan saldırıdan yaralı kurtulmuştu.

yazici   mail