www.soL.org.tr
'Kaplanı nereye koyacaksınız?'
29 Mayıs 2008, Perşembe

Mecliste AB uyum yasaları dahil AKP önerilerinin pek çoğuna destek veren, Erdoğan'ın GAP eylem planı ile içi boş şovuna da zemin oluşturan DTP içinde şahinler-güvercinler çatışması olduğu iddialarına milletvekili Hasip Kaplan "Beni nereye koyacaksınız" diye yanıt verdi.

resim

HABER MERKEZİ DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün açıkladığı GAP eylem planını eleştirerek, ''Bölgeye önce barış, demokrasi, insan haklarını getirsinler, beraberinde ekonomiyi güçlendirsinler'' dedi.

Kaplan, Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Şırnak, İdil, Silopi ve Cizre gezisinin değerlendirmesini yaptı. İdil'de yapılan düğün alanının yakınına havan mermisi atıldığını, zeminin yumuşak olması nedeniyle patlamadığını belirten Kaplan, havan mermisine ait pervane parçaları ile bölgeye yaptığı geziden fotoğraflar gösterdi. Hasip Kaplan, Cizre'de ise otogar alanında yapılan düğünde atılan el bombası sonucu Cizre AKP İlçe Başkanının yeğenlerinin yaralandığını bildirdi.

Her iki olayın da ''terörist saldırı'' olarak gösterildiğini ifade eden Kaplan, şöyle konuştu: ''Bu iki olay hafızalarda yakın zamanın karanlık olaylarını bir kez daha hatırlatıyor. Bu film, senaryo yeni değil, daha önce oynanmıştı. Cizre'de 1997'de güvenlik istihbaratı kullanılarak üst düzey görevlilerin katıldığı, korucu düğününe atılan el bombası sonucu 9 kişi ölmüş, 57 kişi yaralanmıştı. Hükümetin derhal bu olayları açığa çıkarması, faillerin tespiti ve adalete teslimi ile bu karanlık güç odaklarının çetelerinin bir an önce bulunması, toplumsal barış açısından hayati öneme sahiptir.''

Önce barış sonra ekonomi
GAP İdaresi'nden telefon açılarak ''Başbakanımız sizi saat 12:00'de Diyarbakır'a bekliyor'' şeklinde davet edildiğini bildiren Kaplan, ''Davetin de bir adabı vardır. 23 Nisan resepsiyonunda Grup Başkanımızın elini sıkmıyorsa, belediye başkanımıza 'törenlere niye katılmıyorsun?' çıkışı yapma hakkı yoktur. Biz Erdoğan'a biat eden kulları değiliz. Siyasetin, davetin adabı vardır'' diye konuştu. Başbakan Erdoğan'ın Güneydoğu Anadolu Bölgesine yönelik açılımını da eleştiren Kaplan, şöyle devam etti: ''Bölgeye önce barış, demokrasi, insan haklarını getirsinler, beraberinde ekonomiyi güçlendirsinler. GAP'a ayrılan kaynağın nereden geldiği açıklanmalıdır. İşsizlik Fonundan gelecek 1,3 milyar YTL'nin dışındaki kaynak ortada yok. Daha önce de bölgeyle ilgili 17 paket çıkarılmış. 18. paketin matruşka bebekleri gibi olmamasını umuyoruz. Halkın, vaatlere, yalanlara karnı tok.''

Ahmet Türk'ün Grup Başkanlığı görevinden istifasına ilişkin soruları da cevaplandıran Kaplan, bu durumun ''partilerinin içtüzüğü gereği'' olduğunu söyledi. Kaplan, parti içinde yaşanan ''şahinler-güvercinler çatışması'' iddialarına ilişkin yöneltilen bir soruya, ''Ben de Kaplanım. Beni nereye koyacaksınız?'' karşılığını verdi.

yazici   mail