www.soL.org.tr
'Çarşı'yı kendisi mi feshetti, piyasa mı?
29 Mayıs 2008, Perşembe

Beşiktaş Kulübü'nün taraftar grubu "Çarşı"nın amigoları, grubun kendisini feshettiğini açıkladı. Hem taraftarların resmi sitesinde, hem de amigoların açıklamasında, Çarşı'nın kurumsallaşmayla birlikte gerekli kolektif tavrı oluşturamadığından yakınılırken, endüstriyel futbol ve kurumlarının saldırıları karşısında böyle bir karar alındığı vurgulandı.

resim

soL (Emrah Kartal) Irak işgaline, siyah futbolculara karşı gösterilen ırkçılığa, nükleer enerjiye, endüstriye futbola karşı tepkileriyle ve tribün gösterileriyle dikkat çeken aynı zamanda dünyada sayılı kolektif taraftar gruplarından, Beşiktaş JK taraftarı Çarşı grubu kendini feshettiğini bundan sonra yola "Beşiktaş taraftarları" adıyla devam edeceğini açıkladı.

Piyasalaşmanın kurumları saldırıları bırakmadı
Kuruluşunun 25. yılı dolayısı ile taraftarların katılımı ile çekilen "Asi Ruh" belgeselinin galasında amigoların okuduğu bildiride, "Çarşı artık Beşiktaş'ın önüne geçti" açıklamalarından duyulan sıkıntının bu kararın alınmasında etkili olduğu vurgulanırken, farklı sınıfsal, etnik kesimden taraftarın oluşturduğu Çarşı'nın son yıllarda gerek tribünlerde, gerekse medyadaki yükselişiyle hareketliliğini yönlendiremediği belirtiliyor. Amigolar fesihle birlikte, tribünlerden uzaklaşacaklarını vurgularken, Çarşı'ya karşı düşmanlığın son bulmasını umduklarını ifade etti.

Çarşı'dan sonra toplumsal duyarlılık artacak mı?
Türkiye'de bir arada olmanın ve tek ses yükseltebilmenin, toplumsal duyarlılıkla birleştiği noktada önemli denebilecek bir yerde duran Çarşı'nın yokluğunda, farklı ve daha güçlü kolektif bir "hareketliliğin" oluşturulması beklenirken, Türkiye'nin hızla piyasalaşmasına ve toplumsal çelişkilere tepki gösterebilecek bir tribünün oluşmasının önemli olduğu kaydediliyor.

İtalyan Livorno ve Alman St. Paoli gibi takımların da benzer taraftar gruplarına sahip olduğu bilinirken, özellikle bu sene Serie A'dan ikinci lige düşen Livorno takımının "komünist" taraftarlarının Çarşı'nın aksine daha homojen bir yapıda olduğu biliniyor. Diğer taraftan Liverpool, Celtic, AC Roma takımları da Çarşı gibi muhalif ve endüstriyel futbol karşıtı taraftarlara sahip.

yazici   mail